Ağızda oluşan HPV infeksiyonları ciddi bir sorun oluşturmaya mı başladı?

Ağızda HPV infeksiyonları ciddi bir kanser sorunu oluşturmaya mı başladı?

Aşağıdaki makeleyi everydayhealth.com adresinden çevirdim ve bence ağıza HPV ye bağlı kanser sorunu sadece Amerikan’nın değil tüm dünyanın ortak problem haline geldi.

Fayda görmeniz dileğiyle.

Amerika’da her dokuz erkeğin birinin ağzında HPV lezyonu olduğu tespit edilmiş durumda.
HPV denilen virüs 150 değişik alt tipten oluşan, hem kadın hem de erkekleri etkileyen virüs tipidir.
Bu virüsün bazı tipleri deri lezyonları yapar, bazı tipleri genital bölgede lezyon yapar bazıları ise kansere neden olur.
Son yıllardaki araştırmalara göre Amerika’da HPV virüsüne bağlı orofaringeal denen ağız, bademcik ve küçük dilin arkasındaki boğaz bölgesinin kanserlerinde artış tespit edilmiş durumda.
Bu artışın tam olarak neye bağlı olduğu netlik kazanmamakla birlikte, artık insanların birçoğunun birden fazla cinsel eşinin olması ve ayrıca farklı cinsel eşlerle yapılan oral seksin artması nedeniyle bu kanserin arttığı düşünülmektedir. Sonuç olarak, artık daha çok insanın ağzında HPV virüsü var ve bu da kişileri kanser riskine sokmakta.
Alkol kullanımı ve sigara içmek de orofaringeal kansere neden olur ama son zamanlardaki artışın sadece buna bağlı olmadığı düşünülmektedir.
Şu anda Amerika’da 11 milyon erkeğin ağzında HPV virüsü var, kadınlarda ise 3.2 milyonunda bu virüs olduğu tespit edilmiş durumda. (Annals of İnternal Medicine, Kasım 2017 dergisindeki araştırma sonucu)

Ağız ve boğaz kanserleri erkeklerde kadınlardan iki kat daha fazla oluşur. Genellikle 55-64 yaş aralığında teşhis konur. Ağızın özel bir suyla çalkalanması ve bunun laboratuvarda test edilmesi ile HPV varlığı gösterilebilir. Ama bu testler her doktor ve laboratuvar tarafından yapılmamaktadır. Bu nedene genellikle HPV virüsü ağızda hastalık yaptığında varlığı tespit edilmektedir.

HPV nedenli ağız ve boğaz kanserinin belirtisi:

  • Devamlı olan bir boğaz ağrısı veya öksürük
  • Sürekli olan bir kulak ağrısı
  • Çiğneme veya yutma sırasında ağrı
  • Kilo kaybı
  • Boyunda kitle olması
  • Ağzı tam açmakta zorluk yaşamak
  • Ses değişikliği

Amerikan Kanser Derneği, ağız ve boğaz kanserinin erken teşhisi için düzenli aralıklarda tüm ağzı içeren diş hekimi muayenesinin yaptırmanın önemli olduğunu söylemektedir.
HPV infeksiyonunun bulaşması ten tena temas ve çok eşlilikleolur. Hayatının özgür olması için cinselliğin özgür olmaması gereklidir. Tek eşli ol ve kanserden korun.


Bizi takip et, hediyeni kap


İletişime Geç

Bize özgürce soru sorabilirsin. Emin olabilirsin ki tüm soruların samimiyetle olduğu kadar tıbbi ve bilimsel veriler kullanılarak cevapladırılacak. Sağlıklı bir toplum için kimsenin konuşmadıklarını seninle rahatça konuşacağız. Kimsenin anlatmadığını anlatacağız!

Özgürce Soru Sor
Kişisel bilgilerin gizliliğine önem veriyoruz.

E-mail Gönder: bilgi@aniyasama.com